Kategoria A, A1, A2, AM – motocykl
Kategoria A
Cena: 2800zł
Kurs prawo jazdy kategorii A jest przeznaczony dla osób, które chcą zdobyć uprawnienia do jazdy wszystkimi motocyklami, bez żadnych ograniczeń w zakresie ich mocy. Co więcej, kurs ten upoważnia też do prowadzenia pojazdów wyszczególnionych w kategorii AM, a także zespołu pojazdów wymienionych we wszystkich podkategoriach A połączonych przyczepą. Kategoria A upoważnia również do kierowania motocyklem trójkołowym o mocy przekraczającej 15 kW (jednak minimalny wymagany wiek kandydata to wtedy 21 lat).
Uzyskanie prawa jazdy kategorii A ma jednak pewne wymaganie – kandydat musi mieć ukończone 24 lata. Wyjątkiem od tej reguły są osoby, które mają ukończone 20 lat i od co najmniej 2 lat posiadają prawo jazdy kategorii A2. One mogą zdobyć kategorię A wcześniej.
Uprawnienia
- Prowadzenie pojazdów motocyklowych
Wymagania
- Ukończone 24 lat lub 20 lat i prawo jazdy kategorii A2 od 2 lat
- Brak przeciwskazań zdrowotnych
- Wyrobiony profil kandydata na kierowcę (PKK)
Jak wygląda kurs?
Aby uzyskać prawo jazdy tej kategorii, najpierw należy zdobyć PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). Można to zrobić w urzędzie, przez Internet, ale także w naszym ośrodku. Aby uzyskać PKK w naszym ośrodku, należy przynieść orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów, dostarczyć kolorowe zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm i wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy. Dodatkowo trzeba mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport.
Gdy kandydat uzyska PKK, może zapisać się na kurs. Jeśli jest to pierwsza kategoria prawa jazdy, którą stara się uzyskać, to kurs obejmuje 30 godzin zajęć teoretycznych i 20 godzin zajęć praktycznych. Jeśli jednak kandydat posiada już prawo jazdy kategorii A1 lub A2, to jest zwolniony z zajęć teoretycznych i państwowego egzaminu teoretycznego i odbywa jedynie 10 godzin zajęć praktycznych.
Po odbyciu kursu (oczywiście w przypadku nieposiadania kategorii A1 lub A2), kandydat zdaje wewnętrzny egzamin teoretyczny i praktyczny, a następnie państwowy egzamin teoretyczny i praktyczny. W przypadku posiadania kategorii A1 lub A2 kursant zdaje tylko praktyczną część obu egzaminów. Po zdaniu kursu wystarczy wpłacić na konto urzędu opłatę za wydanie prawa jazdy i po 9 dniach dokument jest gotowy do odbioru.
Kategoria A1
Cena: 2000zł
Najprościej mówiąc, prawo jazdy kategorii A1 jest dla wszystkich osób, które chcą rozpocząć swoją motocyklową przygodę i uzyskać uprawnienia do prowadzenia motocyklu o objętości skokowej silnika do 125 ccm i mocy nieprzekraczającej 11 kW (15KM). Co ważne, motocykl musi mieć stosunek mocy do masy własnej nie większy niż 0,1 kW/kg – to oczywiście jest zabezpieczenie, aby jednoślad nie osiągał zbyt dużych prędkości, które mogłyby być niebezpieczne dla osób początkujących.
Kategoria A1 uprawnia także do prowadzenia motocykli trójkołowych o maksymalnej mocy 15 kW, wszystkich pojazdów, które są określone w kategorii AM, a także zespołu pojazdów, który jest złożony z pojazdów wszystkich wymienionych powyżej, połączonych przyczepą.
O tę kategorię prawa jazdy mogą oczywiście ubiegać się wszyscy, jednak najczęściej są to osoby poniżej 18 roku życia. Aby zacząć starania o uprawnienia należy mieć 15 lat i 9 miesięcy (prowadzić pojazdy z kategorii A1 można po ukończeniu 16 roku życia). W przypadku niepełnoletności trzeba jednak uzyskać zgodę od rodziców lub opiekunów prawnych.
Uprawnienia
- Prowadzenie motocykla o objętości silnika do 125ccm
Wymagania
- Ukończone 16 lat
- Brak przeciwskazań zdrowotnych
- Wyrobiony profil kandydata na kierowcę (PKK)
- Zgody rodzica lub opiekuna prawnego
Jak wygląda kurs?
Aby zdobyć uprawnienia kategorii A1 należy spełnić kilka warunków. Pierwszym z nich jest zgoda od rodziców (w przypadku osób niepełnoletnich). Następnie kandydat musi uzyskać PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Jest to elektroniczny dokument, który zawiera dane dotyczące kandydata na kierowcę, przebiegu jego kursu i egzaminów. Ułatwia on przebieg dokumentów między ośrodkiem szkoleniowym, WORD i urzędami. O PKK można się ubiegać w urzędach, za pośrednictwem poczty, ale też internetowo.
Gdy kandydat ma już PKK, zapisuje się do szkoły jazdy na kurs. Kurs w naszej szkole obejmuje 30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin zajęć praktycznych. Po odbyciu kursu kandydat zdaje wewnętrzny egzamin teoretyczny i praktyczny, po czym podchodzi do państwowego egzaminu teoretycznego i praktycznego. Po pozytywnym zakończeniu egzaminu pozostaje tylko wpłacić na konto urzędu opłatę od wydania prawa jazdy, a po 9 dniach je odebrać.
Kategoria A2
Cena: 2200zł
Najprościej mówiąc, prawo jazdy kategorii A2 jest dla osób, które chcą zdobyć uprawnienia do prowadzenia motocykli o większej mocy. W przypadku tej kategorii moc motocyklu nie może przekraczać 35 kW, a jego stosunek mocy do masy własnej nie może być większy niż 0,2 kW/kg. Podobnie jak w przypadku kategorii A1, prawo jazdy A2 upoważnia także do prowadzenia motocykli trójkołowych o maksymalnej mocy 15 kW, wszystkich pojazdów wyszczególnionych w kategorii AM oraz zespołu wszystkich wyżej wymienionych pojazdów połączonych przyczepą (jednak tylko na terenie Polski). O prawo jazdy kategorii A2 może ubiegać się każda osoba, która ukończyła 18 lat (ale kurs można rozpocząć 3 miesiące wcześniej).
Uprawnienia
- Prowadzenie motocykli o maksymalnej mocy 35kW
Wymagania
- Ukończone 18 lat
- Brak przeciwskazań zdrowotnych
- Wyrobiony profil kandydata na kierowcę (PKK)
- Zgoda rodzica lub opiekuna prawnego
Jak wygląda kurs?
Aby zacząć kurs, należy uzyskać Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Można to zrobić osobiście w urzędzie, drogą pocztową, internetową, ale także w naszym ośrodku. Następnie trzeba zapisać się na kurs. Obejmuje on 30 godzin zajęć teoretycznych i 20 godzin zajęć praktycznych, po odbyciu których kandydat podchodzi do wewnętrznego egzaminu teoretycznego i praktycznego. Kolejnym etapem jest zapisanie się na państwowy egzamin teoretyczny i praktyczny. Po zdaniu egzaminu należy wnieść do urzędu opłatę za wydanie prawa jazdy i za 9 dni można odebrać gotowy dokument.
Kategoria AM
Cena: 1000zł
Kategoria prawa jazdy AM jest przeznaczona dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Od 2013 roku zastąpiła ona znaną wszystkim kartę motorowerową, ale jej uprawnienia nie kończą się na tym. Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami AM kategoria uprawnia do prowadzenia dwóch rodzajów pojazdów: wspomnianego motoroweru – dwukołowego lub trzykołowego pojazdu o pojemności skokowej silnika spalinowego nie większej niż 50 cm3 a w przypadku silnika elektrycznego – 4 kW; lekkiego czterokołowca, czyli pojazdu, którego masa nie przekracza 350 kg, a także zespołu złożonego z pojazdu określonego dla kategorii AM i przyczepy. Do czego więc dokładnie uprawnia prawo jazdy AM? Dzięki niemu możesz prowadzić tak naprawdę każdy jednoślad, który spełnia wyżej wymienione limity, oraz na przykład quady. Należy jednak pamiętać, że pojazd nie może rozwijać prędkości większej niż 45 km/h.
Aby zdobyć prawo jazdy kategorii AM, trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze kandydat musi mieć skończone 13 lat i 9 miesięcy (prawo jazdy będzie ważne od 14 roku życia). Po drugie kandydat musi uzyskać tzw. Profil Kandydata na Kierowcę, do uzyskania którego potrzebnych jest kilka dokumentów: zgody obojga rodziców lub opiekuna prawnego, wniosku o wydanie prawa jazdy, orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami, kolorowej fotografii o wymiarach 35 x 45 cm i dokumentu tożsamości. Gdy uzyska profil, może rozpocząć kurs na prawo jazdy.
Uprawnienia
- Prowadzenia pojazdu dwukołowego lub trzykołowego o pojemności silnika do 50cm3 do prędkości maksymalnej 45km/h
- Prowadzenie czterokołowego pojazdu do masy 350kg do prędkości maksymalnej 45km/h
Wymagania
- Ukończone 14 lat (co najmniej 13 lat i 9 miesięcy)
- Brak przeciwskazań zdrowotnych
- Wyrobiony profil kandydata na kierowcę (PKK)
- Zgody rodzica lub opiekuna prawnego
Jak wygląda kurs?
Jeśli masz już profil kandydata, możesz zapisać się na kurs kategorii AM w naszym ośrodku. Kurs składa się 10 godzin zajęć teoretycznych i 10 godzin zajęć praktycznych, czyli ćwiczeń na placu manewrowym i w ruchu miejskim. Po odbyciu wszystkich zajęć, kolejnym krokiem jest zdanie wewnętrznego egzaminu teoretycznego i praktycznego, a następnie zdanie egzaminu państwowego.
Dlaczego my?
Warto wybrać właśnie nas
Wysoka zdawalność
Zatrudniamy najlepszych, bo to od instruktora, jego kompetencji i zaangażowania zależy Twój sukces na egzaminie praktycznym.
Zadbane samochody
Korzystamy z nowych, sprawnych i zawsze czystych pojazdów (identycznych jak na egzaminie), abyście czuli się komfortowo i bezpiecznie.
Atmosfera
W naszym biurze, na wykładach i w trakcie jazd zastaniesz przyjacielską atmosferę, będziesz zawsze wysłuchany i pomożemy Tobie rozwiązać problemy szkoleniowe.
Doskonała opinia
Otrzymujemy znakomite opinie wśród kursantów dzięki szczególnym technikom stosowanym podczas kursu teoretycznego oraz praktycznego.
Zawsze pełne godziny
My nie oszukujemy! U nas zawsze dostaniesz pełne godziny co do minuty. Dbamy o to abyś był zadowolony z kadżej minuty w naszym samochodzie.
Szybkie terminy
naszej szkole nie będziesz czekał długo na jazdy samochodem. Dysponujemy odpowiednią ilością samochodów aby zapewnić szybkie terminy kolejnych jazd.